ATELIER BENEŠ

Doc. ing. arch. Ondřej Beneš, Ph.D., Sochařská 12, 170 00 Praha 7 - Letná

+420 777 819 788, mail@ondrejbenes.cz

pátek 17. července 2015

Devadesátá léta

Je občas dobré podívat se na práce, na kterých se člověk nějakým způsobem podílel. Během mého čtyřletého účinkování v D.A.studiu jsem tam pracoval asi na všem (především rekonstrukce a dostavba rozlehlého objektu na Václavském náměstí 33 - nad hotelem Evropa, nyní CA, rezidenci - nerealizovanou -  Komerční banky,  a další).


Pod vedením Jaroslava Zimy vznikal areál produkčních skleníků na Pražském hradě:http://www.d3a.cz/projects/realizations/large-houses/greenhouse/


Tady jsem byl také od samého počátku - od studie až po vlastní realizaci. Postupně se tu proměňoval poměr administrativní a halové části - tedy administrativa se redukovala. U tohoto projektu jsem poprvé dělal vizualizace (mluvíme o PC 486! a první polovině devadesátých let), kde jsme si ověřovali "lesklost a eleganci hliníku" i "hloubku skla".


http://www.d3a.cz/projects/realizations/large-houses/sipral-factory/


Smíchov byla asi největší a nejrozsáhlejší projekční práce. Pracoval jsem tu především na tzv. Tatře jih, neboli ABC, což je soubor 21 domů ve dvou smíchovských blocích. 


Je to však práce, která je dodnes z hlediska přístupu k urbanismu v Praze nedoceněná. Investor tu chtěl původně jeden velký megadům ve velikosti dvou Veletržáků. Postupně se ho podařilo přesvědčit na tzv. tradiční velikost domu - že je pro něj ekonomicky výhodnější. Celý development bylo totiž možno realizovat postupně a jednotlivé domy pak adekvátněji přizpůsobit požadavkům konkrétního pronajímatele:


http://www.d3a.cz/projects/realizations/urban-planning/smichov/shoping/


Ale skoro ještě větší radost jsem měl z této práce, na které jsem se jako student podílel od začátku až do konce. Jednalo se o jednu z nejprestižnějších soutěží počátku devadesátých let reprezentující sjednocení Německa. Do soutěže bylo zasláno přes čtyři sta návrhů. Toto řešení se probojovalo do druhého kola mezi asi dvě desítky vybraných návrhů!


http://www.sial.cz/chronological/detail.php?time=1991-1995&proid=20060119095226


Žádné komentáře:

Okomentovat