Veřejné prostory v okolí Domu bytové kultury
Ve stanici metra Budějovická došlo v nedávné době kvůli havarijnímu stavu k zavření lávky nad jižním vestibulem výstupu z metra.
viz například:
https://praha.idnes.cz/psaz-metro-budejovicka-havarijni-stav-obchodni-dum-f8h-/praha-zpravy.aspx?c=A180124_120353_praha-zpravy_rsr
nebo:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/2366293-zastreseni-u-stanice-metra-budejovicka-se-rozpada-vystup-k-poliklinice-se-uzavrel
nebo:
https://praha.idnes.cz/budejovicka-pasaz-praha-demolice-magistrat-fk2-/praha-zpravy.aspx?c=A180215_383266_praha-zpravy_nuc
Téma mě zajímá i z toho důvodu, že jsem se podílel na poslední výstavě manželů Machoninových v Galerii Jaroslava Frágnera včetně katalogu, a myslím si, že kvalita práce těchto architektů je přínosná i pro dnešek.
Původně velkoryse navržený koncept veřejných prostor Budějovické, vizionářsky maximálně využívající výstupy z metra, zapojení do urbánních souvislostí byl vymyšlen tak dokonale, že je tento koncept je dodnes životaschopný, dodnes na něj navazující domy vykazují smysl, projevující se třeba i velkou obchodní úspěšností.
Nejen DBK, Spořitelna, Reifka, ale i Poliklinika, nebo Úřad městské části. Vzniklo přirozené centrum čtvrti.
Celková analýza viz. např.:
https://uarchiv-vyuka.fa.cvut.cz/public/ureports/229
Ze studentských prací např:
https://www.fa.cvut.cz/Cz/ArchivPraci/5878b4c35016530172004a2b
Původní velkorysý koncept veřejných prostor ale od doby svého vzniku nebyl celkově přehodnocován a korigován.
Bohužel, nejen, že nedošlo ke korekci konceptu veřejných prostor, ale nedochází ani k běžné údržbě, jak je patrné ze stavu řešené lávky. Jsme v komunikačně mimořádně exponovaném místě, na jakékoli opravy a úpravy jsou tak kladeny i mimořádné požadavky z pohledu koordinace, aby nedocházelo k zbytečným uzavírkám (tedy něco, co bychom si mysleli, že už je standardem).
Nejde tedy pouze o zlepšení stavebního stavu lávky - což by mělo být rutinou - ale mělo by jít zejména o celkové změny veřejných prostranství. Jde nám o kvalitu a údržbu veřejných prostranství, práci se zelení, reklamou.
Do současnosti do veřejného prostoru především zasahovali požadavky jednotlivých majitelů. I ze strany DBK došlo k zásadním změnám konceptu domu - původně plechový hřib s bohatým vnitřní životem - podvázaný skleněnou fasádou byl v parteru dostavován, rozšiřován. Vlastní pohled dnešního majitele DBK se ale postupem času mění - dochází k přehodnocování jeho kvalit a hledání způsobů jak využít jeho architektonických kvalit.
Nyní je třeba přistoupit k přehodnocení celkového konceptu veřejných prostor.
... a ještě jiný pohled na práci s veřejnými prostory
a hledání současného napojení na nejvyšší patro DBK:
http://ondrejbenes.blogspot.cz/2016/03/dbk.html
... a ještě hledání současných odpovědí u jiného mimořádného objektu manželů Machoninových:
http://ondrejbenes.blogspot.cz/2016/07/blog-post.html
Žádné komentáře:
Okomentovat